fbpx
 

Radikāli jāvēršas pret bezdūmu produktu pieejamību nepilngadīgajiem

Bezdūmu nozares asociācija (BNA) ir satraukta par apjomīgu bezdūmu nikotīna produktu (elektronisko cigarešu un beztabakas nikotīna spilventiņu) nelegālās tirdzniecības pieaugumu nepilngadīgajiem. Nozare aicina radikāli palielināt sodu apmērus, kontrolēt patērētāju tiesību ievērošanu un tirgotāju sociālo atbildību, kā arī atļaut interneta tirdzniecību Latvijas uzņēmumiem.

 

BNA ir informēta, ka aizvien vairāk nepilngadīgo lieto lētus nelegālus nikotīna produktus, kas uzrunā ar savu cenu un atraktīvo noformējumu. Šādi produkti ir plaši pieejami gan internetā, gan sociālajos tīklos, gan aktīvi tiek tirgoti ar grūti kontrolējamu izplatītāju tīkla palīdzību. Situāciju pasliktina fakts, ka Latvijā, nesaprotamu iemeslu dēļ, ir aizliegta bezdūmu nikotīna produktu tirdzniecība internetā, kas rada monopolu nelegālajiem tirgoņiem, kurus nav iespējams izkontrolēt.

 

Diemžēl ir skaidrs, ka nupat Saeimas vairākuma atbalstītie vairāku deputātu ierosinātie grozījumi Akcīzes likumā, kas paredz neadekvāti drastisku nodokļu pieaugumu tieši bezdūmu produktiem – karsējamai tabakai par 113% gadā, elektroniskajām cigaretēm – līdz pat 1900 % (!) gadā tikai izraisīs tālāku kontrabandas un nelegālās tirdzniecības apjoma kāpumu.

 

Nozare aicina uz aktīvu rīcību un piedāvā vairākus saistītus risinājumus:

 

  1. Sodu politika un aktīva preventīva tiesībsargājošo iestāžu darbība. Radikāli palielināt soda apmērus par nepilngadīgā iesaisti smēķēšanā un jebkādas cigaretes nodošanu, kas šobrīd ir neadekvāti zems un sastāda 200 eiro. BNA jau ir piedāvājusi savu palīdzību Valsts ieņēmumu dienestam konkrētu darbību veikšanā.

 

  1. Patērētāju tiesību ievērošanas kontrole un tirgotāju sociālās atbildības veicināšana.

 

  1. Nekavējoties atļaut regulētu un licencētu bezdūmu produktu tirdzniecību internetā Latvijas uzņēmumiem, kas spēj nodrošināt vecuma un kvalitātes kontroli.

 

Foto: www.istockphoto.com