fbpx
 

Jaunie bezdūmu nikotīna produkti- regulēt vai aizliegt?

Pilnīgs beztabakas nikotīna spilventiņu aizliegums Latvijā nedarbosies, līdzīgi kā tas vēsturiski pierādījās saistībā ar centieniem ierobežot elektroniskās cigaretes, kas šobrīd Latvijā tiek regulētas un apliktas ar adekvātu akcīzes nodokļa likmi. Minētais aizliegums visticamāk nespēs sasniegt uzstādīto mērķi, tas ir, ierobežot šī produkta pieejamību bērniem un jauniešiem. Savukārt, skaidra beztabakas nikotīna spilventiņu tiesiskā regulējuma paredzēšana kā arī akcīzes nodokļa piemērošana minētajiem produktiem, kā tas šobrīd ir noteikts Zviedrijā (20 EUR/kg), spēs efektīvāk adresēt sekojošos izaicinājumus:
– nelegālo tirdzniecību no citām ES dalībvalstīm, kas beztabakas nikotīna spilventiņiem nepiemēro nodokļus;
– produktu piegādi nepilngadīgajiem, paredzot stingras tiesiskās sekas (iespēja zaudēt licenci) jebkuram tirgotājam, kurš pārkāpj noteikumus.

Bezdūmu produkti nav nekaitīgi, to lietošana nav bez riska – nikotīns izraisa atkarību, to nedrīkst lietot bērni un jaunieši, grūtnieces, kā arī cilvēki ar sirds un asinsvadu saslimšanām, augstu asinsspiedienu un diabētu. Kopumā katram smēķētājam vislabāk atteikties no nikotīna lietošanas pavisam.

Rakstu pilnībā lasīt šeit: LTA_raksts

Avots: Latvijas Tirgotājs