fbpx
 

Bezdūmu nozare protestē pret valdības plāniem veicināt cigarešu noietu.

Bezdūmu nozares asociācijas pārstāvis Māris Sproga atzīmēja, ka piedāvātā akcīzes nodokļa politika viennozīmīgi veicinās cigarešu smēķēšanu ar visām no tā izrietošajām sekām arī sabiedrības veselībai.

Pēc Sprogas sacītā, piedāvājums paredz palielināt akcīzi cigaretēm 2021-2023.gada periodā par 5% ik gadu, bet cigarillām, cigāriem un smēķējamai tabakai – 7% ik gadu. Savukārt mazāk kaitīgām smēķēšanas alternatīvām kā karsējamā tabaka tiek plānots palielināt nodokli par 32% (2021.gadā), 26,3% (2022.gadā) un 12% (2023.gadā), bet e-cigaretēm no 9,1% līdz 22 reizēm (atkarībā no nikotīna daudzuma – jo vairāk nikotīna, jo mazāks nodokļa procentuālais pieaugums).

“Ziņa ir skaidra – turpiniet kūpināt cigaretes, lai varam pildīt valsts budžetu uz to rēķina,” viņš uzsvēra.

Sproga norādīja, ka plānotie ienākumi no nodokļu paaugstināšanas nepalielināsies – patlaban, piemēram, vismaz puse elektronisko cigarešu lietotāju savus produktus iegādājas interneta veikalos ārzemēs, jo Latvijā to pārdošana internetā neskaidru iemeslu dēļ ir aizliegta. Tādēļ pēc kārtējā nodokļu kāpuma šī uzņēmējdarbība kļūs nerentabla.

“Izbrīna mūsu nodokļu politikas veidotāju stagnātiskā domāšana, kamēr pasaulē pat valsts līmenī tiek augsti vērtētas uz sabiedrības veselības veicināšanu vērstas inovācijas.

Vēlamies norādīt, ka, piemēram, Lielbritānijas veselības ministrija e-cigaretes rekomendē kā līdzekli smēķēšanas atmešanai, bet ASV Pārtikas un Zāļu aģentūra oficiāli atzinusi karsējamo tabaku par mazāk kaitīgu un piemērojamu sabiedrības veselības aizsardzībai,” skaidroja Sproga.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrija izstrādājusi priekšlikumu par pakāpeniska akcīzes nodokļa likmju paaugstināšana tabakas produktiem. Paredzēts pakāpeniski paaugstināt akcīzes nodokļa likmi cigaretēm par 5% 2021.gadā, par 5% 2022.gadā un par 5% 2023.gadā. Tāpat ministrija rosina paaugstināt akcīzes nodokļa likmi elektroniskajās cigaretēs izmantojamiem šķidrumiem un ar akcīzes nodokli aplikt arī sastāvdaļas (propilenglikols, aromatizātori, augu izcelsmes glicerīns un nikotīna ekstrakti), kuras plaši tiek piedāvātas Latvijas tirgū un kuras patērētāji iegādājas, lai sagatavotu izmantošanai e-šķidrumu.

Vienlaikus rosināts pakāpeniski paaugstināt akcīzes nodokļa likmi pārējiem tabakas izstrādājumiem (cigāriem, cigarillām, smēķējamai tabakai un tabakas lapām) – 2021.,2022. un 2023.gadā par 7%. Karsējamai tabakai akcīzes nodokļa likme 2021.gadā palielinās par 30%, 2022.gadā – par 32%, bet 2023.gadā – saglabājot līdzīgu karsējamās tabakas (paciņai) un minimālā akcīzes nodokļa līmeņa cigaretēm (paciņai) proporciju kā Lietuvā. Papildus tam plānots paredzēt karsējamās tabakas marķēšanu ar akcīzes nodokļa markām.

Avots un pilno versiju lasīt šeit:https://www.tvnet.lv/7041193/tabakas-nozare-nav-vienpratibas-par-akcizes-nodokla-palielinasanu

Foto: Māris Sproga, Bezdūmu nozares asociācijas valdes priekšsēdētājs